117198, Russia, Moscow, Miklukho-Maklaya St., 6 Tel.: +7 (495) 434-70-16, fax: +7 (495) 434-65-01 E-mail: intprojects@rudn.ru

July 8, 2019

В ходе визита в вуз-партнер также началась реализация проекта “Высадка леса РУДН” в рамках празднования 60-летия Университета, в кампусе университета были высажены первые “деревья дружбы”.
5 июля на территории Посольства РФ в г. Найроби была организована встреча с активом выпускников Союза выпускников России и СНГ. Хотелось бы отметить, что большую часть актива Союза выпускников составляют выпускники нашего Университета, работающие врачами, профессорами Университетов, сотрудниками правительства и Министерства иностранных дел Кении. На встрече обсуждались вопросы взаимодействия между выпускниками и Университетом, направление дальнейшего сотрудничества, а также праздничные мероприятия, посвященные юбилею РУДН.

Больше фотографий в разделе “Фотогалерея”.

IMG-20190704-WA0006 (1)

42019.12

Master’s programs in Russia open doors to international students

The Open Doors International Olympiad gives a unique chance to study in the best Russian universities without paying a tuition fee.

The Russian Federation offers scholarships to the winners of the 2019-2020 Olympiad to enroll in the best Master’s programs.

There are several study areas to choose from - Biology, Business & Management, Chemistry, Computer Science, Economics, Engineering & Technology, Linguistics & Modern Languages, Mathematics & Artificial intelligence, Physics, Politics & International Studies, Psychology.
Registration is open to December 15, 2019, on the Project website.

292019.08

Congratulations to all students, their parents and teachers on the beginning of the new academic year and the Day of Knowledge!

My warm congratulations to all students, their parents and teachers on the beginning of the new academic year and the Day of Knowledge!
September 1st is a wonderful day filled with happy memories and joyful expectations. For teachers, this is the next step in improving their skills; for graduates is the stage of selection and determination of life path; for freshmen is the beginning of an adult student life.
Dear friends, let the school year open a new world of interesting and useful discoveries, bring new successes and achievements! I sincerely wish you all good health and happy mood! Never stop dreaming and moving towards your goal.