russian academic
excellence project
117198, Russia, Moscow, Miklukho-Maklaya St., 6 Tel.: +7 (495) 434-70-16, fax: +7 (495) 434-65-01 E-mail: intprojects@rudn.ru

News

WE CONGRATULATE THE WINNERS OF RUDN OPEN OLYMPIAD FOR FOREIGN STUDENTS

July 30, 2018

The list of RUDN Open olympiad winners from various countries:

  • Mathematics:
  1. Fatima Daniel Joao Antonio (Angola)
  2. Yuri Da Graca Domingos Tchissingui (Angola)
  3. Ebrima Bayo (Gambia)
  4. Amadou Tijan M.A Jallow (Gambia)
  5. Alpha Ceesay (Gambia)
  6. Momodou Jallow (Gambia)
  7. Richard Kofi Adukonu (Ghana)
  8. Emmanuel Atindama (Ghana)
  9. Pascal Normanyo (Ghana)
  10. Ronald Olivero Chubay Gallina (Guatemala)
  11. Andres Enrique Valle Pireda (Guatemala)
  12. Akapelwa Sinoge (Zambia)
  13. Nathan Mutale (Zambia)
  14. Edward Kasani (Zambia)
  15. Godfridah Kasongo (Zambia)
  16. Lameck Lungu (Zambia)
  17. Lawrence Munenge (Zambia)
  18. Maxwell Kalebwe (Zambia)
  19. Allan Mutale (Zambia)
  20. John Zulu (Zambia)
  21. Brian Ombong (Kenya)
  22. Harry Nyambochoa (Kenya)
  23. Talo Harrison Martini (Kenya)
  24. Andrew W.Hinga (Kenya)
  25. Simon Mulokoshi (Namibia)
  26. Saavi R.N. Mwatilifange (Namibia)
  27. Sy Mamadou (Senegal)
  28. Niakh Fallou (Senegal)
  29. Diallo Mouhamadou Hady (Senegal)
  30. Faye Souleymane (Senegal)
  31. Yazan Jazzan (Senegal)
  32. Wisam Matuk (Syria)
  33. Abdallah Sabano (Syria)
  34. Jose Owono Ongono (Equatorial Guinea)
  35. Ernesto Ndjoui Roku (Equatorial Guinea)
  36. Atanasio Mba Nsue Medja (Equatorial Guinea)
  37. Santigo De Cruz (Ecuador)
  38. William Antonio Pancho Ramirez (Ecuador)
  39. Diego Gustavo Vaca Revelo (Ecuador)
  40. Lamesgnew Zeyen Kehuliw (Ethiopia)
  41. Honelign Demie Simegn (Ethiopia)
  42. Maranata Shewangizaw Brehanu (Ethiopia)
  43. Ephrem Beyene (Ethiopia)
  44. Melkamu Getachew (Ethiopia)
  45. Adane Bazezew (Ethiopia)
  46. Karegal Shitu (Ethiopia)
  47. Bement Zelalem (Ethiopia)

 

  • Physics:
  1. Asante Isaac Аsante (Ghana)

 

  • Biology:
  1. Pedro Daniel Pardo (Guatemala)
  2. Miriam Consuelo Escobar Molina (Guatemala)
  3. Barbara Usset Cemez (Guatemala)
  4. Nevy Humberto Estrada (Guatemala)
  5. Gema Nicolle Santander Zambrano (Ecuador)

 

  • Chemistry:
  1. Tatiana Vazh Kupertina Mendes (Democratic Republic of Sao Tome and Principe)

 

  • Social Sciences:
  1. Manuel Francisco Hebo (Angola)
  2. Francisco Renato Augusto Mateus (Angola)
  3. Simao Antonio Jose da Costa (Angola)
  4. Arminde Nobre de Carvalho dos Santos Seita (Democratic Republic of Sao Tome and Principe)
  5. Edna da Costa Ferreira Souza Pontes (Democratic Republic of Sao Tome and Principe)
  6. Mayra Liseth Velez Mero (Ecuador)

 

The list of RUDN Open olympiad awarded participants held in various countries:

  • Mathematics:
  1. Mario Humberto de Jesus Sosa Soto (Guatemala)
  2. Luis Antonio Andrez Munoz (Guatemala)
  3. Martin Wachiye Wafula (Kenya)
  4. Beth Ndumbi (Kenya)
  5. Wycliffe Omondi Otieno (Kenya)
  6. Flaviano Owono Mba Mbang (Equatorial Guinea)
  7. Mabel Chipulu (Zambia)
  8. Lawrence Kasumbalesa (Zambia)
  9. Chengo Mwamba (Zambia)
  10. Precious Bwalya (Zambia)
  11. Komdwani Chirwa (Zambia)
  12. Kalumiana Kalumiana (Zambia)
  13. Lukondo Simukonda (Zambia)
  14. Norman Siwawa (Zambia)
  15. Samuel Kapansa (Zambia)
  16. Angel Eduardo Alvaro Gualto (Ecuador)
  17. Darwin-Raul Jimenez-Cordova (Ecuador)
  18. Alexis Javier Iza Pillajo (Ecuador)
  19. Lenin Javier Claudio Guerrero (Ecuador)
  20. Franklin Alexander Romas Almeida (Ecuador)
  21. Estefania Carozina Asimbaya Shuguli (Ecuador)
  22. Merongebreslassie Kidanu (Ethiopia)
  23. Silvester Nanyala (Namibia)

 

  • Physics:
  1. Solomon Appekey (Ghana)
  2. Ibrahim Issah (Ghana)
  3. Bilal Armiyawo (Ghana)
  4. Juan Diego Solis Guamancuri (Ecuador)
  5. Merongebreslassie Kidanu (Ethiopia)

 

  • Biology:
  1. Vivian Lariza Pineda (Guatemala)
  2. Baudilio Emanuel Monroy Guerra (Guatemala)
  3. Eddy Alexandro Najera Mejia (Guatemala)
  4. Cinthya Ximena Palacio Peralta (Ecuador)
  5. Sonia Vanessa Cornejo Alcivar (Ecuador)

 

  • Social Sciences:
  1. Maria Lorena Eatupinan Lince (Ecuador)
  2. Marcos Alexis Villacreses Rodbiguez (Ecuador)

 

 

We congratulate winners and awarded participants!

 



32018.10

Peoples’ friendship university of Russia is preparing for admission campaign 2019/2020

The registration for taking part in a preliminary (online) round of the RUDN Open Olympiad is opened. After successful passing of preliminary test, you will be able to take part in the main competition. Olympiad winners have an opportunity to enter the RUDN University on a budget basis. Awarded participants get a discount for education on a contractual basis.

>