117198, Russia, Moscow, Miklukho-Maklaya St., 6 Tel.: +7 (495) 434-70-16, fax: +7 (495) 434-65-01 E-mail: intprojects@rudn.ru

OPEN OLYMPIAD FOR FOREIGN STUDENTS IN THESSALONIKI (GREECE)

April 15, 2019

On the 11th of May 2019 in the Aristotle University of Thessaloniki (Greece) will be held an Open Olympiad of RUDN University for foreign students.
The RUDN University in cooperation with Aristotle University and in the context of the literary year of Greece and Russia has the honor to inform you that on May 11, 2019 at 09:00 in the Agricultural School of the Aristotle University will take place the International Student Olympiad of RUDN University.
The aim of the Olympiad is to give to Lyceum graduates the opportunity to obtain undergraduate Scholarships at the RUDN University.
When and where: Registration will be start at 09:00 at the Agriculture School of Aristotle University.
Auditorium: Convention Centre 1st floor.
Contact person: Dranidis Anastasios.
e-mail: dranidis@mail.ru
Subjects of the Olympiad: mathematics, chemistry, informatics, Russian language.

How to choose the direction of the Olympiad

15_04_2019

52019.07

Открытая Олимпиада РУДН в Сьерра-Леоне

В ходе своего визита на базе Министерства технического и высшего образования была проведена Открытая олимпиада РУДН. Предварительный отбор участников, проведенный Министерством, позволил только лучшим выпускникам государственных школ, подавшим заявление, принять участие в очной части отбора. В результате 14 сьерралеонских граждан стали победителями олимпиады РУДН по химии и смогут продолжить свое обучение в сентябре 2019 года в нашем Университете по специальности "Лечебное дело". Министерство в свою очередь окажет финансовую поддержку победителям для покрытия транспортных расходов по перелету в Москву и ежемесячной стипендии на весь период обучения.