117198, Russia, Moscow, Miklukho-Maklaya St., 6 Tel.: +7 (495) 434-70-16, fax: +7 (495) 434-65-01 E-mail: intprojects@rudn.ru

The RUDN Open Olympiad has started on 29th of March in the Republic of India

April 1, 2019

The first place where the Olympiad was held was Jawaharlal Nehru University in New Delhi, where with the support of the Russian Language Center 29 students who are studying at this university took a test in the Russian language.
It is worth noting that this center is headed by a graduate of the Peoples’ Friendship University in 1987, Porofessor Ranjana Banerjee, whose active position and dedication made it possible  to go beyond written test and
to conduct a productive and interesting conversation with the participants of the Olympiad, during which they were able to demonstrate exceptional knowledge of Russian language, literature and culture of Russia.
It remains to be hoped that Indian students who took part in the Olympiad will be able to adorn the multinational RUDN family with their talent!
IMG_20190329_151507-01

52019.07

Открытая Олимпиада РУДН в Сьерра-Леоне

В ходе своего визита на базе Министерства технического и высшего образования была проведена Открытая олимпиада РУДН. Предварительный отбор участников, проведенный Министерством, позволил только лучшим выпускникам государственных школ, подавшим заявление, принять участие в очной части отбора. В результате 14 сьерралеонских граждан стали победителями олимпиады РУДН по химии и смогут продолжить свое обучение в сентябре 2019 года в нашем Университете по специальности "Лечебное дело". Министерство в свою очередь окажет финансовую поддержку победителям для покрытия транспортных расходов по перелету в Москву и ежемесячной стипендии на весь период обучения.